Bulunduğu kategori:

Klinik Kaynak Danışmanı Olmak

Klinik Kaynak Danışmanı Olmak

 

Ebru Burçin Ünsal

Klinik Kaynak Danışmanı (Clinical Resource Consultant-CRC)

BD (Becton, Dickinson and Company), Tıbbi Cerrahi Sistemler (Medical Surgery System-MSS)

E-mail: ebru_burcin_unsal@europe.bd.com

2009 yılı Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü mezunuyum. Öğrenimimi %100 burslu öğrenci olarak tamamladım. Mezun olduktan sonra 2 yıl Başkent Üniversitesi VIP Servis hemşiresi olarak görev yaptım. 2011 yılında Acıbadem Fulya Hastanesi ‘nde (İstanbul) 2 yıl ameliyathane hemşiresi olarak çalıştıktan sonra kariyerime BD firmasında klinik kaynak danışmanı olarak devam etmekteyim.

BD, tüm dünyada yaklaşık 120 yıldır hizmet veren, ilaçlı tedavilerin geliştirilmesine, bulaşıcı hastalıkların ve kanserlerin tanı kalitesinin ve hızının artırılmasına ve yeni ilaçların ve aşıların araştırılma, keşif ve üretiminin ilerletilmesine odaklanmış bir Amerikan firmasıdır. BD, tüm dünyada ilk iğne –enjektör üretici firma olarak bilinmektedir. BD sağlık  kurumlarına, yaşam bilimi araştırmacılarına, klinik laboratuvarlara, ilaç sanayine ve genel halka hizmet etmektedir. Bu anlamda çalışmakta olduğum iş biriminde (Tıbbi Cerrahi Sistemler-MSS) CRC olarak, hastanelerde güvenli ilaç transferinin sağlanması için, kliniklere BD ürünleri ile birlikte, uluslarası klavuzlar kapsamında infüzyon tedavisi süreci boyunca en iyi hemşirelik uygulamalarının hasta bakımında uygulanmasını sağlamaktır.

Bir CRC olarak ana amacım;

 • Daha güvenli, daha basit ve daha etkili parenteral ilaç uygulamasını sağlamak,
 • İnfeksiyon kontrolü alanlarındaki hastalık yönetimini geliştirmek,
 • Hastane İnfeksiyonlarını önlemeye yönelik çözümler sunmak,
 • IV infüzyon tedavisinde klinik uygulamaları iyileştirmek.

Bu amaçlar doğrultusunda hastanelerde hekim ve hemşirelerle , bazı dernekler ve hemşirelik fakülteleri ile işbirliği içerisinde olarak bu alanlara eğitim ve hizmet desteği sunmaktayım. Hastanelerde IV tedavide hekim ve hemşirelik uygulamalarına ve kullanılan rakip ürünlere yönelik bilgilerin toplanması ve analiz edilmesi ve ihtiyaca yönelik BD MSS ürünlerinin doğru konumlandırılması için fırsatları tanımlamaktayım. Kabul gören BD MSS ürünleri için de gerekli ürün demolarının yapılmasından ve eğitimlerinin verilmesinden sorumluyum.

Bu faaliyetleri Ankara Bölge diye tanımladığımız İç Anadolu Bölgesi ve Adana Bölge olarak tanımladığımız Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde göstermekteyim. Bu alanda çalışırken de her bölgede bir ürün uzmanı (Product Specialist-PS) olarak tanımlanan satış ve pazarlamadan sorumlu bir ekip arkadaşı ile çalışmaktayım. Ürün uzmanı ürünlerin tanıtımını yapan ve satış süreçlerini yöneten  kişidir. Her bölgede (Ankara-Adana-İstanbul-İzmir) amaçlar doğrultusunda 1 PS ve 1 CRC çalışan bulunmaktadır. İlgili olması durumunda da diğer bölgelerde (İstanbul, İzmir) yer alan CRC ve PS ‘ler ile çalışmalarımızı işbirliği içerisinde yürütmekteyiz. Merkez ofisimiz İstanbul’da yer almaktadır. Burada raporlamalarımızı yaptığımız, stratejilerimizi belirlediğimiz bir iş birimi müdürümüz, sahadaki ihtiyaçlarımız karşılayan, faaliyetlerimizi koordine eden bir pazarlama ve takım asistanınımız, yine sahada pazarlama faaliyetlerini koordine eden bir ürün müdürümüz bulunmaktadır.

CRC olarak eğitim ve hizmet desteğini saha ziyaretleri yaparak yürütmekteyim. Home-office çalışmaktayım.

CRC olmak için ise gereken nitelikler şunlardır;

 • Profesyonel hemşirelik/klinik eğitimi (Genel Hemşirelik alanında diploma = asgari gereklilik)
 • “Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Sertifikası” tercih sebebidir.
 • Sağlık sektöründe en az iki yıl hemşirelik deneyimi; Özel ve Devlet Kurumları
 • Eğitim organizasyonu ve yönetimi konusunda deneyimli olmak tercih sebebidir.
 • Müşterilere yönelik amaçların etkin bir şekilde oluşturulabilmesi için Sağlık Sektöründeki kilit öneme ve etkileme yeteneğine sahip kişilerle iş ilişkisi kurulması
 • Bilgisayar Becerileri – Microsoft Excel, Word, PowerPoint kullanılması

 

CRC olmak için Mesleki Yetenekler ve Kilit Öneme Sahip Yetkinlikler  ise şunlardır;

 • Ticari anlayış – dağıtım ve fiyatlandırma ile ilgili ticari zekâya sahip olmak
 • Strateji geliştirilmesi ve sürdürülmesi ile ilgili iş fırsatlarını tanımlayabilme yeteneğine sahip olmak
 • Karşısındakileri etkileme yeteneği – iletişim, dinleme ve ikna etme kabiliyeti
 • İletişim ve sunum becerileri – yüksek standartlarda sözlü ve yazılı iletişim
 • Kişiler arası ilişki ve iletişim kurma yeteneğine sahip
 • Bağımsız olarak çalışabilme yeteneği ve kendi işini tek başına oluşturabilme, öncelik sırasına koyabilme ve yönetebilme becerisine sahip olmak
 • Organizasyon becerileri – seminerleri, konferansları, toplantıları v.s. bağımsız olarak organize etmek yeteneğine sahip
 • Mükemmel bir ekip oyuncusu
 • Seyahat etme konusunda esnek ve istekli

Ayrıca firma Amerikan firması olduğu için İngilizce bilmeniz şartı da aranmaktadır; ancak ingilizce alt yapınız varsa ama yetersizseniz  ve geliştirebilirim diyorsanız da şirket gereken kurs için size maddi destek sunmaktadır.

Seyehat etmeyi, seyehatin tüm özellikleri ile seyiyorsanız (uçak rötarları ve iptalleri, geç ve erken saatlerdeki uçuşlar, yalnız araba ile şehirlerarası yolculuk vb J) kendi işinizin müdürü olarak çalışırım diyorsanız, severek çalışacağınız farklı bir pozisyon CRC olarak çalışmak. Yurtiçi seyehatlerinizin yanı sıra yurdışı seyehatleriniz de sık olmaktadır. Bu seyehatler iş için olduğu gibi hem eğitim (mesleki olarak size verilen eğitim programları) hem de ekip olarak birlikte eğlenceli vakitler geçirmek için de tatil tadında olabilmektedir.

Bir CRC olarak; saha ziyaretleri, kendi işinizin müdürü olmak ve seyahatler ile hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorgunluk yaşayabilirsiniz; ancak bu yorgunluk sadece hafta içi çalışma saatlerinizle sınırlı kalmaktadır. Seyehat etmediğiniz zamanlarda hafta içi akşamları evde olmak ve gece yatağınızda uyumak,  haftasonu ailenize ve arkadaşlarınıza dilediğiniz gibi vakit ayırarak özel hayatınızdaki dengeyi otutturmak ise size tatlı niyetine sunulanlardan sadece birkaçıdır.

 

 

 

 

32q, 0,739s