Bulunduğu kategori:

Sağ Koridor

Sağ Koridor

SAĞ KORİDOR!

Sevim hemşire, 54 yataklı ve hastanenin en büyük kliniği olan dahiliye kliniğinin 2 yıldır servis sorumlu hemşireliğini yapmaktadır. Klinik iki ayrı koridordan oluşmakta ve klinikte toplam 16 hemşire çalışmaktadır. Klinik U şeklindedir ve sağ ve sol koridor olarak ikiye ayrılmaktadır. Sağ koridor, hemşire odasının ve hekim odasının olduğu bir koridordur ve bu koridora bakım gereksinimleri daha yoğun, tedavileri daha fazla olan hastalar yatırılmaktadır. Sol koridorda ise daha stabil ve tedavileri daha az olan hastalar yatırılmaktadır. Sevim hemşire, hemşire dağılımını her koridora ikişer hemşire olacak şekilde düzenlemektedir. Özellikle, yeni başlayan hemşirelerin sağ koridorda çalışmalarını sağlayarak, onların hasta bakımını daha fazla öğrenmelerini istemektedir. Sol koridora ise daha kıdemli ve genellikle gündüz mesaisinde çalışan hemşireleri vermektedir. Gece vardiyasında ise, 3 hemşire çalışmaktadır. Gece vardiyasında çalışan hemşireler; vital bulguları bir hemşire, tedavileri bir hemşire ve bakımları bir hemşire yapacak şekilde organize olmaktadırlar.

Kliniğine başlayalı 3 ayını tamamlamış olan Banu hemşire, hep sağ koridorda çalışmaktadır. İlk aylarda bir hemşire ile bakım ve tedavileri gözlemlediği için kliniğin işleyişini öğrenmekten zevk alıyordu. Ancak, kendi hasta almaya başlayınca tedavi ve bakımları yetiştirmekte zorlanmaya başlar ve bu süreç onu yıpratır. Çünkü yemek saatlerinde acele bir şekilde yemeğini yer ve hiç dinlenmeye zaman bulamaz.

Gece vardiyasında çalışmaya başladığında ise, hemşireler öğrenmen gerek diyerek bakım gereksinimi fazla olan hastaların bakım sorumluluğunu Banu’ya verirler. Özellikle, terminal dönemdeki hastaların bakımı çok zaman alır. Diğer hemşireler işlerini tamamlayıp oturdukları halde Banu’ya yardımcı olmazlar. Banu’da mesai bitene kadar tek başına çaba gösterip hiç dinlenmeden çalışır. Bu durumu daha kıdemli olan hemşire arkadaşlarına söylediğinde ise, “zamanında bizde o bölümdeki hastalara baktık, sen de sol koridordaki hastalara bakmak istiyorsan sabretmelisin” şeklinde yanıtlar alır. Banu hemşire “ama ben hiç dinlemiyorum,…” demek istediğinde “ne dinlenmesi, daha yeni hemşiresin ve gelmeden kaytarma peşindesin” diyerek Banu’nun konuşmasına izin vermezler.

Sorunu çözerken şu soruların cevaplarını netleştirmelisiniz!

 • Hasta bakım organizasyonu Gündüz ve Gece nasıl?
 • Hasta paylaşımı, neye göre yapılıyor?
 • Oryantasyon için nasıl bir yöntem kullanılıyor?
 • Bu yöntem sizce öğretici mi?
 • İşe yeni başlayandan neyi öğrenmesi bekleniyor?
 • Nasıl öğrenmesi bekleniyor?
 • Yetersiz kaldığı bir durumda ne yapması isteniyor?
 • Hasta bakımında gerekli uygulamaları doğru yapıp yapmadığını kim izliyor? (trakeostomili hastayı aspire ederken?)
 • Eksik ya da hatalı bir şey yapıp yapmadığı izleniyor mu?
 • Öğrenip öğrenmediğini kim, neye göre belirliyor?
 • Öğrendiğine ve tek başına hasta bakım sorumluluğu alabileceğine kim karar veriyor? (Lütfen Suçlu kim örnek olayındaki videoyu izleyiniz)

 

 

Kullanılacak yönetsel kavramlar

Servisin iş yükü analizi

o   Hasta sayısı

o   Hastaların bakım gereksinimleri (tipleri)

o   Hasta tiplerine ayrılan hemşirelik süreleri

o   Hemşireler zamanlarını nasıl kullanıyorlar

o   İş yüküne göre hemşire sayısının hesaplanması

o   Servisin ortalama hasta tipi sayısı ile FTE ihtiyacının belirlenmesi

 

 

 

Servislerin vardiyalara göre iş akışı

o   İş yükünün yığıldığı zamanlar

İşe yeni başlayan hemşirelerin oryantasyonu

o   Yeni mezunların oryantasyonu

o   Aynı kurumda bir servisten diğer servise geçenlerin oryantasyonu

Hasta bakımının organizasyonu

o   Fonksiyonel hemşirelik

o   Bakım ikilisi

o   Total/holistik hasta bakımı

Kurumsal adalet

o   İşlemsel (Süreç) adalet

 

Yorumunuz?

31q, 0,949s